Czy można wykonać mikrocement samodzielnie? Festfloor Go! kolor FF7035 [zdjęcia]

 

Jednym z najczęściej wybieranych kolorów mikrocementu jest jasny szary. Oczywiście odcieni szarości jest całe mnóstwo, jednak od dawna naszym absolutnym bestsellerem jest Festfloor Go! FF7035 Light grey.  Taki właśnie kolor do swojej łazienki wybrała Pani Monika Niestrawska z Rzepina  i – wykonała mikrocement samodzielnie!

 

mikrocement samodzielnie

Mikrocement samodzielnie

Pani Monika postanowiła samodzielnie wykonać ścianę i posadzkę w łazience w swoim nowym domu. Zamówiła zestaw do wzmacniania podłoża oraz zestaw gotowego do użycia mikrocementu Festfloor Go! z lakierem o satynowym wykończeniu i po zapoznaniu się z kartą techniczną i filmami na naszym kanale YouTube, zabrała się do pracy.

 

mikrocement samodzielnie

 

Łazienka z jasnym mikrocementem

Łazienka jest dość minimalistyczna, nie ma w niej żadnych zbędnych sprzętów ani akcesoriów. Królują tu odcienie szarości, bieli i czerni. Centralnym punktem łazienki jest duża wolnostojąca wanna. W strefie mokrej wokół wanny Pani Monika zastosowała mikrocement, a w pozostałej części pomieszczenia ciemnobrązowe panele drewniane. Dużym atutem łazienki jest okno dachowe, które znajduje się nad wanną. Dzięki niemu do pomieszczenia wpada dużo światła, a mikrocement o każdej porze dnia przybiera nieco inny odcień, nieustannie wprawiając w zachwyt każdego, kto wchodzi do łazienki.

Pani Monika podzieliła się zdjęciami (prawie) gotowej łazienki, a my przy tej okazji zadaliśmy jej kilka pytań.

 

mikrocement samodzielnie

 

Dlaczego zdecydowała się Pani na mikrocement Festfloor w łazience?

Zdecydowałam się na mikrocement Festfloor z kilku powodów:
Posiadając wykształcenie artystyczne i projektowe, podczas budowy i wykończenia domu szukałam rozwiązań trwałych, wygodnych w użytkowaniu no i oczywiście pięknych. Pragnęłam mieć nietypowe wykończenie łazienki, które spokojnie zastąpi użycie klasycznych płytek.
W związku z tym, że mój dom jest zbudowany w technologii szkieletowej szukałam szczelnego rozwiązania do pomieszczeń mokrych, które to wykluczy łączenie materiałów w newralgicznych miejscach narażonych na wodę i wilgoć, takich jak narożniki czy styk podłogi ze ścianą, a ponadto będzie można użyć go na ogrzewaniu podłogowym.
Kolejną kwestią przemawiającą za użyciem mikrocementu była chęć połączenia w łazience dwóch różnych materiałów na podłodze bez listew łączących czy progów.
Potrzebowałam materiału, który w zależności od sposobu ułożenia i szlifowania w każdym miejscu będzie wyglądał inaczej, jednocześnie przy zachowaniu spójności kolorystycznej.
Chciałam uzyskać efekt monolitycznej powierzchni, która w zależności od pory dnia i oświetlenia będzie wyglądać inaczej. Przy użyciu płytek efektu głębi, gładkości, porowatości czy różnicy koloru nie da się uzyskać. Z mikrocementem Festfloor zdecydowanie tak.
Szukałam materiału trwałego, który w przyszłości bez większych prac budowlanych mogłabym odnowić, nadać mu inną strukturę lub zmienić kolor.
Po trudnych perypetiach z wykonawcami łazienki na parterze budynku przy użyciu płytek szukałam rozwiązania, które od początku do końca zrealizuję samodzielnie – mąż na poszczególnych etapach prac tylko patrzył i bał się efektu końcowego. Jednak efekt prac mu się oczywiście spodobał. Uważam, że nie każdy byłby sobie w stanie poradzić z mikrocementem. Nadmienię, że jeszcze pomieszczenie nie jest wykończone – brakuje zabudowy meblarskiej itp.
Chciałam uzyskać efekt delikatnego betonu, jasnego, który nie będzie zbyt surowy w odbiorze i będzie nawiązywał kolorystycznie do posadzek z gresu na parterze. Udało się. 

 

mikrobeton samodzielnie

 

Ile m2 Pani wykonała? Ile czasu zajęły Pani prace związane z mikrocementem? Czy miała Pani pomocników czy robiła wszystko sama? Jaki był koszt inwestycji?

Powierzchnia ścian i posadzki pokrytej mikrocementem to ok. 15m2. Prace zajęły mi około miesiąca – z tym, że wykonywałam to po godzinach swojej codziennej pracy, więc dlatego aż tak długo.
Gdybym poświęciła czas jedynie na wykonanie łazienki myślę, że byłoby to zdecydowanie krócej. Sporo czasu zajęły mi prace poprzedzające kładzenie już gotowego mikro. Hydroizolacja łazienki, mostek sczepny z siatką.
Całość prac, czyli hydroizolacje, gładzie, malowanie ścian,  równanie poziomu posadzki, mostek, mikro oraz zabezpieczenie lakierem wykonałam samodzielnie. Mąż zawiesił oświetlenie, akcesoria łazienkowe oraz pomógł z ułożeniem podłogi z paneli drewnopodobnych. Montaż sanitariatów powierzyłam hydraulikowi. Meble wykona stolarz, ale to plan na przyszłość.
Co do kosztów to z tego co wówczas liczyłam jest to koszt podobny jak zastosowanie płytek.
Reszta kosztów to tak jak przy typowym rozwiązaniu z zastosowaniem płytek ceramicznych bądź gresowych. 

mikrobeton samodzielnie

 

Jakie rady mogłaby Pani dać osobom, które rozważają samodzielną aplikację mikrocementu w swoim domu?

Jeżeli ktoś chciałby samodzielnie wykonać mikrocement w swoim domu koniecznie musi zachować wymagania temperaturowe, wilgotnościowe oraz aplikować wszystko zgodnie z załączoną instrukcją i z zachowaniem sugerowanych odstępów czasowych pomiędzy aplikacjami. Jednak tak jak wspomniałam wcześniej, uważam że nie każdy sobie z tym materiałem poradzi. Trzeba mieć jakieś doświadczenie w pracach budowlanych lub manualnych, artystycznych. Wyobraźnia przestrzenna też się przyda oraz projekt lub plan co i jakimi narzędziami chcemy uzyskać. Mikrocement pozwala na wiele, ale wymaga umiejętności i pewnej ręki. Daje niesamowitą satysfakcję i przyjemność podczas nakładania i szlifowania a efekt końcowy cieszy oko. 

 

łączenie betonu i drewna w łazience

 

Jak ocenia Pani mikrocement po kilku miesiącach użytkowania? Jakie są wady i zalety mikrocementu w łazience?

Po kilku miesiącach użytkowania uważam, że dobrze wybrałam produkt. Fest Cleaner sprawdza się w utrzymaniu betonu w czystości, ale i inne standardowe środki także. Wspaniale przewodzi ciepło z ogrzewania podłogowego (czytaj także: Mikrocement na ogrzewaniu podłogowym – jak to zrobić dobrze?). Dla porównania płytka gresowa o 1 stopień jest chłodniejsza, a panel o 1,5 stopnia. Dość łatwo się odkurza i zmywa. Mikrocement nie przepuszcza wody. Jest twardy i wytrzymały. Nie ma fug, w których zbiera się brud i które wizualnie dzielą nam powierzchnię.
Przymierzam się do kolejnej pracy z mikro. 

 

samodzielni wykonany mikrocement w łazience

 

samodzielni wykonany mikrocement w łazience

 

mikrobeton diy

 

beton dekoracyjny wykonany samodzielnie

 

beton dekoracyjny wykonany samodzielnie

 

beton dekoracyjny wykonany samodzielnie

 

beton dekoracyjny do it yourself

 

beton dekoracyjny diy

 

 

mikrocement przy wannie

 

Jeśli dzieło Pani Moniki zainspirowało Cię do wykonania mikrocementu przede wszystkim zapoznaj się z kartami technicznymi produktów, obejrzyj filmy na naszym kanale YouTube i przeczytaj poniższe artykuły:

Możesz także zapisać się na szkolenie z mikrocementu. Jeśli jednak wolisz zlecić realizację profesjonalistom, sprawdź nasz poradnik jak wybrać dobrego wykonawcę mikrocementu.